umywalka

Najpopularniejsze kryteria podziału baterii do umywalki

Baterie do umywalki są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Pojawiają się zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i w dużych pokojach kąpielowych. Mogą pełnić zarówno funkcję ozdobną, jak i praktyczną, choć niejednokrotnie są też w stanie wpłynąć negatywnie na wygląd pomieszczenia. Aby znaleźć tę, która sprawdzi się najlepiej, warto zapoznać się z najpopularniejszymi kryteriami podziału stosowanymi przez producentów i sprzedawców.

Podział ze względu na sposób montażu

Nie każda bateria łazienkowa jest montowana w ten sam sposób. Jeszcze przed kilkunastu laty dominowały modele ścienne. Również dziś należą one do najczęściej wybieranych przez kupujących, a baterie natynkowe nazywane też klasycznymi rywalizują o ich uznanie z bardziej nowoczesnymi modelami podtynkowymi. Dziś jednak baterie ścienne mają coraz większą konkurencję. Kupujący skłaniają się także ku wysokim i niskim modelom stojącym, które mogą być montowane bezpośrednio na umywalce oraz na otaczającym ją blacie. Rośnie również popularność oryginalnych baterii sufitowych i wolnostojących. Te ostatnie są w stanie nadać łazience wyjątkowego charakteru, ich rozmiary są jednak na tyle duże, że zaleca się wprowadzanie ich przede wszystkim do większych pomieszczeń.

Podział ze względu na sposób obsługi

Baterie umywalkowe (zobacz takie modele) różnią się między sobą nie tylko tym, w jaki sposób można je zamontować. Korzystanie z nich powinno być możliwie jak najwygodniejsze, nic więc dziwnego, że dużo uwagi poświęca się także temu ich podziałowi, który odnosi się do sposobu ich obsługi. Dziś najpopularniejsze są baterie jednouchwytowe wysoko cenione również dlatego, że zajmują najmniej miejsca. Nie brakuje jednak także baterii dwuuchwytowych znakomicie sprawdzających się w łazienkach w stylu retro. Czas pandemii i dążenie do tego, aby jeszcze bardziej dbać o higienę przyczyniły się do tego, że wzrosła też popularność, jaką cieszy się bateria umywalkowa bezdotykowa. Nie posiada ona uchwytów, jest jednak wyposażona w specjalny czujnik. W obiektach komercyjnych inwestuje się także w baterie samozamykające pozwalające na ograniczenie zużycia wody.