Jakim urządzeniem przycinać gres szkliwiony?

Cięcie płytek często okazuje się niezbędne ze względu na konieczność dostosowania kształtu i wielkości materiału do okładanej nimi powierzchni. W przypadku cięcia płytek gresowych szkliwionych należy zachować szczególną ostrożność ze względu na ich twardość. W tym przypadku łamanie oraz stosowanie noża szklarskiego nie zda egzaminu. W związku z tym niezbędne staje się wykorzystanie odpowiednich narzędzi jak maszynki i przycinarki.

Jak przebiega proces cięcia gresu szkliwionego?

Aby skutecznie docinać płytki gresowe szkliwione, bez obawy o ich pęknięcie, należy korzystać ze specjalnych przeznaczonych do tego urządzeń. Przycinarki i maszynki do cięcia w pierwszej kolejności rysują płytkę, wyznaczając linię ciecia, a następnie łamią ją w wyznaczonym miejscu. W przypadku gresu o większej powierzchni konieczne jest zastosowanie piły, która tnie płytki na mokro. Z urządzenia tego typu korzysta się także przy wycinaniu otworów w płytach z gresu. Piła wyposażona jest w niezbędną do cięcia prowadnicę oraz diamentowe ostrze. To pozwala uzyskiwać cięcie o wysokiej precyzji.

Dobór narzędzi a twardość płytek

Nie bez znaczenia dla wyboru odpowiednich narzędzi i urządzeń do cięcia jest twardość i faktura gresu. W przypadku, gdy cięciu poddawany jest gres szkliwiony, uzyskanie regularnych i gładkich krawędzi jest łatwiejsze niż w przypadku płytek o chropowatej powierzchni. Wyjątkowo twardy materiał powinien być nacinany z obu stron, czyli zarówno od strony spodniej, jak i szkliwionej. Dzięki temu możliwe jest skuteczne i precyzyjne przełamanie płytki według linii cięcia.