Skąd się wziął pomysł na płytki patchwork?
Patchwork pochodzi od angielskiego słowa patch, które oznacza łatę. Należy zaznaczyć, że to metoda szycia. Jej celem było zszywanie poszczególnych niewielkich kawałków materiałów, które różniły się kolorem, odcieniem i deseniem. Chodziło w niej o to, że zespolone ze sobą tworzywa mają ten sam kształt, co najczęściej stanowiły trójkąty i kwadraty. W ten sposób powstały zasłony, narzutki, czy poszewki.
Płytki patchwork
Producenci płytek uznali połączenia materiałów za źródło inspiracji i stworzyli szereg kolekcji nawiązujących do stylu patchworkowego. Na płytkach są dostępne poszczególne wzory lub kilka wzorów. W swoim wyglądzie przypominają wzory z epok (np. akcenty rustykalne, retro, glamour), mają specjalnie zmienioną fakturę. Kolorystyka produktu jest wyrazista lub przygaszona, dostępne są płytki matowe lub z połyskiem. Produkty są jednobarwne lub wzorzyste, w różnych formatach: kwadratowych, prostokątnych, czy sześciokątnych, a nawet w ośmiokątnych. Płytki mogą mieć całkiem inny kształt, co jest zależne od projektu, firmy lub producenta.
Płytki patchwork znalazły swoje zastosowanie w szczególności w kuchniach i łazienkach. Przede wszystkim wykorzystuje się tę metodę do wykończenia ścian, podłóg (czasami wyglądem przypomina wzorzysty dywan) i powierzchni nad blatem. Płytki patchworkowe łączą różne style, dlatego odnajdują swoje miejsce w pomieszczeniach stylizowanych na dawne, a także i nowoczesne. Miejsca,gdzie widoczny jest oryginalny wzór wyglądają ponadczasowo.
Płytki nie tylko mogą stanowić dekorację, ale i będą głównym elementem, na który będzie zwracać się uwagę. W dzisiejszych czasach ważne są walory estetyczne, dlatego też płytki dopełniają całość aranżacji wnętrza. Wszystko zależy od przemyślenia stylizacji pomieszczenia, w którym mają się znaleźć płytki patchworkowe.