łazienka z kabiną prysznicową

Kabina szklana czy plastikowa?

Kabiny prysznicowe są od samego początku wykonywane z różnych materiałów. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne są kabiny wykonywane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, ale dużą popularnością wciąż cieszą się kabiny szklane. Choć kabiny plastikowe zachęcają klientów o wiele bardziej atrakcyjną ceną, warto zastanowić się jaką kabinę wybrać, gdyż każdy rodzaj materiału posiada swoje wady i zalety, zaś ważny jest nie tylko ich wygląd i design ale również aspekty techniczne, jak np. rodzaje mocowania kabiny prysznicowej czy też ich wymiary.

Kabiny szklane – łatwość utrzymania i dobry wygląd

Dla osób, dla których najważniejszy jest dobry wygląd kabiny, polecane są w pierwszej kolejności kabiny prysznicowe do łazienki wykonane ze szkła. Zapewnia to bardzo dobry efekt, a różnica pomiędzy kabiną szklaną a kabiną plastikową jest bardzo duża i doskonale widoczna na pierwszy rzut oka.

łazienka z kabiną prysznicową – fot. Pixabay

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bardzo wysoką, w porównaniu z tworzywami sztucznymi transparentność szkła. Oczywiście nie wszystkim to odpowiada, dlatego bardzo popularne są również rodzaje kabin prysznicowych wykonanych ze szkła fakturowanego, o mniejszej przeźroczystości. Szkło jest bardzo odporne na zarysowania, a takie mogą powstać bardzo łatwo, na przykład podczas czyszczenia. Dlatego kabiny szklane są bardzo łatwe w utrzymaniu, użycie zwyczajnych środków do szkła, pozwala usunąć z nich wszelkie zabrudzenia, a brak rys powoduje, że nie osadza się w niech brud, przez co ścianki kabiny zawsze wyglądają dobrze.

Minusem tego rodzaju kabin jest ich dość duża waga, przez co sama konstrukcja musi być o wiele solidniejsze niż w przypadku kabin z tworzywa. Niektóry martwią się o bezpieczeństwo używania kabin szklanych i możliwość stłuczenia szyby podczas kąpieli, jednak tego rodzaju wypadki nie są częste.

Kabiny wykonane z tworzyw sztucznych

Kabiny wykonane z różnego rodzaju plastików są obecnie coraz bardziej popularne. charakteryzuje je niska waga, a więc konstrukcja prysznica może być bardzo lekka. Ich wadą jest dość wysoka podatność na zarysowania, w których z czasem osadza się brud, przez co kabiny tracą po jakimś czasie swój dobry wygląd.