bateria wannowa

Jaka bateria wannowa będzie najlepsza?

Kupując baterię wannową należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Najważniejsza z nich to sposób montażu baterii, który zależy od wanny zaplanowanej w łazience. Bateria wannowa musi być funkcjonalna, a do tego dobrze się prezentować.

Rodzaje baterii wannowych

bateria wannowa

Baterię najlepiej wybrać już na etapie projektu łazienki, ponieważ może być montowana w różny sposób. Oto możliwości:

  • Bateria natynkowa
  • Podtynkowa bateria
  • Stojąca
  • Wolnostojąca bateria wannowa

Pierwsze dwie są montowane bezpośrednio na ścianie. Jest to częsty wybór, ponieważ taka konstrukcja nie zabiera miejsca na wannie. Taki rodzaj baterii może posiadać jeden lub dwa uchwyty, którymi można swobodnie regulować strumień cieplej i zimnej wody. Bardzo ważna jest także długość wylewki, musi ona pasować do budowy wanny. Konstrukcja baterii może być ukryta pod tynkiem lub całkowicie widoczna.

Bateria wannowa stojąca to modne rozwiązanie

Coraz częściej w domach projektuje duże łazienki kojarzące się z salonami kąpielowymi, w których wanna stanowi główny punkt. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest bateria wannowa wolnostojąca lub sztorcowa. Ta pierwsza prezentuje się bardzo elegancko, ponieważ jest montowana w podłodze. Jest to kosztowne rozwiązanie, ale bardzo efektowne. Baterie sztorcowe znajdują się na obrzeżach wanny, są bardzo popularnym rozwiązaniem ze względu na prostotę montażu.

Jak wysoko montować baterie wannową?

Przyjmuje się, że bateria ścienna powinna znajdować się minimum 10 centymetrów nad krawędzią wanny. Jednak wysokość powinna być dopasowana indywidualnie do wzrostu domowników. Baterie stojące oraz wolnostojące montuje się maksymalnie na długość wężyków podłączanych do instalacji wodnej.

Producenci tworzą wiele ciekawych rozwiązań, które ułatwiają życie domownikom. Ciekawym pomysłem jest bateria z termostatem, dzięki której z kranu cały czas leci woda o takiej samej temperaturze bez względu na zmiany w dopływie wody. Bateria wannowa z deszczownicą doskonale sprawdzi się dla tych, którzy wykorzystują wannę także jako prysznic.