umywalka podblatowa prostokątna

Jak dobrać rozmiary umywalki podblatowej prostokątnej?

Ważnym elementem wykończeniowym oraz dekoracyjnym każdej łazienki jest stanowisko wokół umywalki. W miejsce to wkomponowane mogą być różne zabudowy i dodatki, jednak najbardziej istotnym detalem użytkowym pozostaje sama umywalka. Jej wygląd definiuje wystrój całej łazienki, dlatego powinna być funkcjonalna i dobrze dobrana. Obecnie bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest wybór umywalki podblatowej prostokątnej.

Wielkość umywalki

Umywalka podblatowa zawsze umieszczana jest całkowicie poniżej poziomu blatu. Montuje się ją do od spodu, w związku z czym otwór w blacie powinien być bardzo precyzyjnie wykonany oraz posiadać estetyczne frezowanie – z zaokrąglonymi krawędziami. Kluczowe znaczenie ma także wielkość umywalki. Powinna być adekwatna do wielkości pomieszczenia, a także potrzeb użytkowników. Jeżeli na przykład nad umywalką będą myte włosy, element ten nie powinien być zbyt mały.

Wymiary umywalki

Bateria powinna mieć fajkę usytuowaną stosunkowo wysoko, dzięki czemu niezależnie od siły strumienia woda nie będzie się rozchlapywać.
Aby umywalka podblatowa prostokątna była wygodna w użytkowania, powinna posiadać następujące wymiary:

– wielkość minimalną 50 na 40 cm
– górną krawędź o wysokości ok. 80 – 90 cm od posadzki
– odległość od ściany i urządzeń maks. 20 – 30 cm

W przypadku głębszych modeli, odpowiedni dobór wymiarów umywalki może do pewnego stopnia zminimalizować ewentualne problemy z rozpryskiwaniem się wody.